Andien ylitys oli vuorossa heti aamusta, kun siirryttiin
legendaariselle Ruta 40 –tielle. Alkumatka nelikymppistä ja myöhemmin
jakaannuttiin kahteen ryhmään. Esko, Jouko ja Tapio menivät Osornon kautta ja
me loput ylitimme rajan pohjoisempaa, jossa rajan molemmin puolin oleva tie on
noin 30 matkalta hiekkatietä. Matkalla oleva tietyö hieman lisäsi hiekkatien
määrää, joka taittui kuitenkin nopeasti. Loppumatka 5- tietä, eli jälleen paluu
Pan Americalle. Lautarossa porukka kasaan ja ajettiin lähes auringonlaskuun
saakka päätepisteenä Chillanin kaupunki. Kilometrejä meidän toiseksi
viimeiselle ajopäivälle kertyi yli 700, eli se oli matkassa mitattuna reissun
pisin ajo. Huomenna sitten viimeistä
viedään ja edessä on vielä reilut 400 kilometria Pan Americaa.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti